Жолти нокти на нозете се сигурен знак дека нешто се случува со ноктите. Промената на бојата на ноктите секогаш укажува на лоша навика или здравствен проблем.

Здравиот нокт на ногата е безбоен или бледо розев, без премногу набори и вдлабнатини. Кога ноктот на ногата пожолтува, тоа може да биде резултат на лакирање, процесот на стареење или некоја сериозна болест на ноктите и стапалата.

Жолтите нокти на нозете се генерално многу повеќе од естетски проблем. Освен што пожолтуваат, ноктите често стануваат задебелени, нерамни и непривлечни. Најчеста причина за жолти нокти на нозете е габична инфекција. Ризичната група ја сочинуваат дијабетичари, лица со нарушувања на циркулацијата и спортисти.

Затоа, штом забележите промена на бојата и структурата на ноктот, треба да побарате стручна помош од подолог.

Зошто ноктите на нозете ми се жолти?

Причините за жолти нокти на нозете можат да бидат различни. Понекогаш оваа состојба е привремена, понекогаш трајна, а често останува тајна зошто еден или повеќе нокти добиле непријатна жолта боја.

Подолозите издвојуваат неколку главни виновници за пожолтување на ноктите на нозете.

Лак за нокти

Доколку сте љубители на црвени, жолти, портокалови и слични тонови на лакови, многу е можно пигментите трајно да ја обојат ноктната плочка. Исто така, пречестото лакирање и отстранување на лак со ацетон може да предизвика промена на бојата на ноктите. Направете пауза и одморете ги ноктите од лакирањето и тие наскоро ќе ја вратат својата здрава боја.

Стареење

За жал, дури и ноктите не се имуни на процесот на стареење. Кај постарите луѓе, ноктите природно пожолтуваат, се задебелуваат и деформираат. Стареењето не може да се запре, но со редовна и соодветна грижа, одржување на хигиената на стапалата и ноктите, овој процес може да се ублажи и да се одржи убавиот изглед на нозете и во подоцнежните години. Медицинскиот педикир може да придонесе за ова.

Синдром на жолти нокти

Синдромот на жолти нокти е состојба чија причина експертите не можат со сигурност да ја утврдат. Се карактеризира со жолти нокти на нозете, кои исто така се искривени, задебелени, со многу нерамнини и растат многу бавно. Тоа е поврзано со други здравствени проблеми, па синдромот на жолти нокти се јавува почесто кај луѓе кои патат од респираторни инфекции или имаат нарушување на лимфниот систем.

Дијабетес и други болести

Луѓето со дијабетес имаат ослабена циркулација на нозете, па се склони кон секакви проблеми со ноктите и стапалата. Затоа појавата на жолти нокти е многу честа кај дијабетичарите. Исто така, други автоимуни болести, артритис, заболувања на црниот дроб и бубрезите, па дури и ракот го зголемуваат ризикот од промена на бојата и структурата на ноктите.

Габична инфекција на ноктите

Ако имате жолти нокти на нозете, најверојатната причина е габична инфекција на ноктите или онихомикоза. Габите на стапалата и ноктите се заразна болест и се јавуваат кај голем број возрасни лица. Еден од симптомите на габична инфекција се жолти и задебелени нокти. Габите се хранат со кератин од ноктите и кожата. Постојат ефективни антифунгални третмани и методи за третман на габични инфекции на ноктите. Откако инфекцијата ќе се прекине и ќе се реши, ноктите ќе се опорават и ќе ја вратат својата природна боја и изглед. За да избегнете трајно оштетување на ноктите, неопходно е да започнете со третман на габична инфекција веднаш штом ќе се посомневате дека ја имате.

Спортување

Професионалните спортисти и сите кои поминуваат многу време во неудобни и затворени чевли создаваат идеална средина за појава на жолти нокти и други проблеми со стапалата и ноктите.

Во повеќето случаи, жолтите нокти може успешно да се третираат. Третманот на жолти нокти зависи првенствено од причината.

Превенција и третман на жолти нокти дома

Правилната нега на стапалата ќе ја намали шансата за жолти нокти. Одржувајте редовна хигиена, добро исушете ги стапалата и нанесете дел од производите со дезинфицирачки и хранлив ефект. Удобните чевли кои редовно се проветруваат и чистите чорапи се превенција за повеќето проблеми со ноктите и стапалата.

Избегнувајте чести лакови за нокти, особено гел и акрилни лакови.

Некои студии покажуваат дека повеќе цинк, витамин Е и Д3 може да го спречат појавувањето на жолти нокти.

Доколку забележавте дека ноктите на нозете ви се жолти, можете да пробате некои од овие едноставни и безопасни рецепти за да ги избелите и да им ја вратите природната боја.

  • Мешавина од сок од лимон и топла вода во која ќе ги натопите ноктите може да помогне да се ослободите од жолтите нокти. Во смесата можете да додадете и една лажичка сода бикарбона. Совет е да не ги чувате ноктите предолго во оваа купка, бидејќи лимонот и содата може да ги кородираат и оштетат ноктите и околната кожа.
  • Таблетите за протези можат да помогнат да се избелат не само забите, туку и ноктите на нозете. Растворете ја таблетата според упатствата и натопете ги ноктите во растворот.
  • 3% раствор на водород пероксид има ефект на белење. Истурете 3 лажици водород пероксид во половина чаша вода и потопете ги стапалата неколку минути. После тоа, измијте ги ноктите со мека четка за заби. Повторете ја постапката не повеќе од еднаш неделно.
  • Ноктите можете да ги избелите и ако ги триете со паста за заби за белење. Секаков вид на нежна ексфолијација ќе помогне да се отстрани пожолтувањето на површината и да се направи ноктот да блесне со здрава розова боја.
  • Лесно полирање на површината на ноктите ќе ја отстрани жолтата боја.
  • Маслото од чајно дрво се покажало како многу ефикасен природен лек за третирање на инфекции на ноктите на нозете, па ако се сомневате дека габите или бактериите се виновни за жолтиот изглед на ноктите на нозете, нанесете го ова масло на нив откако ќе ги измиете и исушите.

Сте пробале се, но жолтата боја на вашите нокти е упорна. Може да забележите и оток, болка или деформација на плочката на ноктите – побарајте стручна помош без одлагање. Проблемот нема да се реши сам по себе, а чекањето може да изгуби драгоцено време, да го забави и комплицира текот на третманот.

Третмани за жолти нокти на нозете

Изборот на методи и третмани за третман на жолти нокти зависи пред се од причината и состојбата во која се наоѓаат.

Ефикасната комбинација на третмани со професионални совети за нега на ноктите дома и редовните контроли за следење на состојбата гарантираат успешен исход. Секој може да има здрави и цврсти нокти, а со нашето искуство, постојано усовршување на знаењето и вештините, можеме да ви помогнеме да ја остварите таа цел – здрави и естетски убави нокти.