Задебелени нокти и промената на бојата се главниот начин на кој нашите нокти испраќаат сигнали дека постои некој проблем. Медицинскиот термин за задебелување на ноктите е Onychauxis, и истото може да се појави на ноктите на нозете и рацете.

Задебелувањето на ноктите е еден од знаците на стареење, но често се јавува и кај помлади луѓе. Може да се јави на еден или повеќе нокти. Освен што е естетски непријатен, задебелениот нокт честопати може да биде болен и тешко се сече и одржува.

Причините за задебелени нокти се многубројни, од физички повреди и траума, до сериозни здравствени состојби и метаболички промени.

Секоја промена на ноктот може да предизвика задебелување на ноктот. Во зависност од причината, задебелувањето на ноктите може да биде трајно или привремено.

Во секој случај, овој проблем со ноктите во никој случај не треба да се занемари, игнорира или решава самостојно. Решението за сите проблеми со ноктите го дава ПОДОЛОГ.

Како изгледа задебелен нокт?

Задебелувањето ја менува бојата и го деформира ноктот, а сликата е сè друго освен убава и пријатна.

Овој проблем со ноктите се развива кога ноктот се задебелува на врвот, расте нагоре и во некои случаи се шири надвор од ноктната плоча. Често, рабовите на ноктите се распаѓаат.

Здравиот нокт е мазен, неутрален во боја, без испакнатини и бразди. Задебелениот нокт е сосема поинаков. Бојата на деформираниот нокт може да биде бела, жолта или кафеава. станува сè потешко да се одржува и сече без посебен прибор , па затоа има извивање за време на растот.

Зошто се појавуваат задебелени и жолти нокти?

Задебелувања на ноктната плоча и неприродната боја се последица на голем број проблеми со ноктите. Затоа не е секогаш лесно прецизно да се каже која е причината за тоа.

Искусните подолози разликуваат неколку главни причини за Onychauxis:

Дијабетес тип 1 и 2 предизвикува задебелување на ноктите. Дијабетичарите имаат слаба циркулација во стапалата, што спречува оптимална размена на хранливи материи, поради што се склони кон сите проблеми со стапалата и ноктите.

Затоа, ако имате задебелена нокти на нозете или рацете, треба да го проверите нивото на шеќер во крвта.

Габични и бактериски инфекции на стапалата и ноктите предизвикуваат нивно задебелување и деформација. Габите продираат низ ноктот и околното ткиво, па под нивно влијание, ноктот се витка, се згуснува и се извртува. Атлетското стапало често се шири на ноктната плоча и предизвикува задебелување на ноктите.

Староста, исто така, се потпишува на ноктите, па поради ослабената циркулација, ноктите на прстите и рацете се задебелуваат.

Непријатни и тесни чевли во кои прстите немаат доволно простор, така што тие се цврсто притиснати заедно и под притисок, па ноктите се оштетуваат и деформираат. Ова е најчесто случај со тесни и чевли со високи потпетици. Задебелени ноктни плочки се јавуваат и кај спортисти чии нозе хронично страдаат од екстремен притисок и траума.

Псоријазата е хронично автоимуно заболување кое, како и кај кожата, може да предизвика промени во ноктите, почесто на рацете. Само искусен подолог може да разликува псоријаза на ноктите од габична инфекција, што е исклучително важно за соодветен третман.

Генетската предиспозиција вели дека ако имате некои блиски роднини со проблеми со задебелени нокти, вие исто така спаѓате во ризичната група на луѓе кои можат да ја развијат оваа болест во одреден период од животот.

Акромегалија е болест која се манифестира преку зголемено лачење на хормон за раст, што влијае на проширување на коските на нозете и рацете, што резултира со задебелување на ноктите.

Дариеровата болест или фоликуларната кератоза како еден од симптомите дава задебелување и деформација на ноктите.

Pityriasis rubra pilaris е ретка хронична болест на кожата, која често влијае на ноктите, предизвикувајќи нивно задебелување.

Како можете да спречите задебелување на ноктите?

Носењето удобни и квалитетни чевли е најдобрата превенција за сите проблеми со стапалата, вклучително и појавата на задебелена нокти. Изберете тесни чевли со високи потпетици само за повремени прилики, никогаш како чевли во кои ќе го поминувате целото време.

Доколку се занимавате со спорт, набавете ги соодветните, најдобро персонализирани влошки и обидете се да им обезбедите на нозете редовна и соодветна грижа.

Исечете ги ноктите рамно и не премногу кратко, внимавајќи да исечете помали делови од ноктите, не цели одеднаш, бидејќи на тој начин ноктот нема да врасне. Внимателното турпијање ќе спречи појава на задебелување.

Некои природни рецепти може да се најдат на интернет порталите за здравје. Наш совет е да ги земате со претпазливост и да не применувате сè што ќе прочитате, бидејќи практиката ни покажува дека ваквите навидум безопасни третмани можат да го закомплицираат проблемот и подоцнежното третирање.

Потопувањето на задебелените нокти во топли бањи со сапун и лесно полирање два до три пати неделно може да го ублажи задебелувањето.

Користете специјални спрејови, пудри или лосиони кои ги негуваат стапалата и ноктите и спречуваат појава на габички.

Совети за правилно сечење на задебелени нокти

Ако имате задебелување на ноктот, тогаш сигурно знаете дека класичните грицкалки и ножиците за нокти не можат да помогнат во одржување и скратување на таков нокт.

Потребни ви се специјални ножици. Потопете ги ноктите во топла вода и сапуница околу десет минути. Потоа добро исушете ги со крпа и исечете ги со соодветни ножици, полека исечете ги дел по дел од едниот до другиот раб. Нежно со турпија зарамнете ги врвовите и за негување ставете крем или мелем со уреа.

Наш професионален и пријателски совет е да не користите алатка за туркање на кутикулите дури и на здрави нокти, бидејќи на тој начин ја отстранувате природната заштита што го штити коренот на ноктите од габи и бактерии.

Третман на задебелена нокти

Методите за третман на задебелени нокти зависат од состојбата и причината за проблемот. Ова значи дека колку порано контактирате со подолог, третманот е полесен, побрз и поуспешен.

Ако габичната инфекција на ноктите е причина за нивно задебелување, тогаш се пропишува биолошка терапија и природни препарати, а потоа се санира самото задебелување.

Механичката абразија на ноктот е традиционален метод за отстранување на наслагите од ноктот. Со што се намалува неговата дебелина, но и притисокот и болката. Подологот може да предложи и хемиска абразија. И во двата случаи физички се отстранува задебелувањето на ноктот, со што се постигнува неговата функционалност и естетика. Овој метод се комбинира со други третмани и поттикнува поефикасно дејство на препаратите за третман и нега на ноктите.