Летото доаѓа и сега е вистинското време да се позабавите со вашите стапала. Нема ништо поубаво од добро негувани стапала кај жена со естетски педикир. Добро направениот педикир ќе направи вашата кожа на нозете да дише, а соодветната грижа ќе го елиминира ризикот од болести и многу непријатни проблеми. Сосема е вообичаено жените да посветуваат помалку внимание на педикир во текот на зимата, што всушност е погрешно. Во зима, стапалото е постојано затворено, чевлите што ги носиме можат да бидат тешки и непропустливи, што остава последици на стапалата и ноктите. Штетно е да се остави гел и акрил на ноктите без корекција во текот на зимата, бидејќи може да дојде до пукање на ноктите под основата, а тоа е погодно тло за развој на бактериски инфекции. Оштетените нокти после ставање гел и акрил бараат посебна грижа.

Како сами да отстраните гел и акрил од ноктите на нозете

Најдобро е да го препуштите отстранувањето на гел и акрил на професионалец. Искусното око на професионалец ,може да забележи потенцијални неправилности и да препорача постапка за нега. Меѓутоа, ако не сте во можност да посетите салон, можете сами да го направите отстранувањето на гелот и акрилот. Отстранувањето на акрилот е полесно, додека гелот бара поинаква постапка во зависност од видот.

За да отстраните акрил од ноктите на нозете, потребно ви е ацетон и алуминиумска фолија. Ставете парче памучна вата натопена во ацетон на ноктната плоча на секој прст и завиткајте со фолија. По 10 до 15 минути, извадете го памукот и извадете го акрилот со нежно движење на турпијата. Постојат и гелови кои може да се отстранат на ист начин, но ако е класичен гел, ќе ви треба турпија за да го отстраните.

Набавете професионална турпија, но внимавајте да не бидете премногу груби за да не ја оштетите ноктната плоча ако го правите ова за прв пат. Исто така, не се препорачува да користите електрични турпии ако немате искуство. Бидете нежни и внимателни и внимавајте да оставите тенок слој на гел доколку вашите нокти се доста тенки. Ако чувствувате болка или забележите промена на бојата на ноктите, задолжително посетете го вашиот подолог. Оштетените нокти по гел и акрил мора да се обноват пред следниот естетски педикир.

Правилна грижа за оштетените нокти на стапалата

Ако ноктите значително се истенчиле, треба да ги одморите некое време. Грижата вклучува употреба на препарати со калциум и протеини кои ја враќаат на ноктите нивната цврстина. Вклучете храна богата со витамини Ц, Д и Б во вашата исхрана Потребен ви е и дополнителен внес на цинк, железо и јод, како и фолна киселина.

Користете креми за нега на ноктите како што е наведено во упатствата на производителот. И дополнително можете да ги заштитите и да ги негувате вашите нокти со лакови за регенерација на ноктите. Се препорачува овие лакови да се користат во текот на целиот процес на опоравување. Може да се најдат во нежни пастелни бои, така што вашите нокти ќе изгледаат убаво дури и во периодот на опоравување.

Што ако имате ММА оштетување на ноктите?

Оштетувањето на ноктите MMA е предизвикано од употреба на ефтин лепак – мономер на метил-метакрилат при нанесување акрил. Отстранувањето на лепилото трае многу подолго, а ноктната плоча претрпува големи трауми. Овој лепак е штетен за ноктите на многу начини и затоа е забранет во многу земји, а салоните го користат поради евтината цена.

Не отстранувајте акрилни нокти направени со лепак ММА, бидејќи дел од ноктната плоча може да се извади заедно со лепилото. Особено е ризично ако се формираат дупки помеѓу природниот нокт и лепилото, бидејќи тие претставуваат соодветно тло за развој на инфекции.

Во овој случај, потребен ви е медицински педикир. Ноктната плоча треба внимателно да се обработи и заштити. Само со професионална услуга и препарати можете да го решите овој проблем на најдобар и најбезболен начин.

Третмани за стапала и нокти

Проблеми со ноктите може да се појават и во форма на враснувања, задебелувања, ослабени и кршливи нокти. Некои од овие состојби можат да бидат многу болни, можат да бидат дополнително комплицирани, па затоа е многу важно да побарате стручна помош што е можно поскоро.

101 Foot  ви овозможува професионални третмани за стапала и нокти. Ви стоиме на располагање за било какви дополнителни прашања и информации.